Před nějakou dobou jsem tu popisovala důvody, proč byste měli používat programy pro scenáristiku a psaní prózy. Důvody byly jednoduché: někteří z nás potřebují lépe pracovat se strukturou nebo používat šablony. A někdy zkrátka potřebujete vědět, že se dá psát odkudkoli a kdykoli. Někomu také mohou vyhovovat statistiky psaní, které programy nabízí.


V zásadě ke psaní speciální software nepotřebujete. Dokonce mí pedagogové nechápou programy na scenáristiku, jako je například Final Draft, který používám já (sami používají jednoduchý textový editor.

Proč jsem hledala nové řešení?

Nedávno jsem začala osobně kupovat měsíční licenci programu First Draft Pro. Za 18 dolarů měsíčně jsem mohla vytvořit neomezený počet projektů, vytvořit pohodlně plotline, měnit mezi sebou jednotlivé scény, organizovat kapitoly bez vlastního psaní, což je samozřejmě vynikající řešení, na které bych musela mít separátní program typu Trello nebo Todoist. Mých deset rozpracovaných projektů mohlo v aplikaci bezpečně ležet a já mohla tu něco přidat, tu něco ubrat, což se nedůsledným autorům, jako jsem já, určitě hodí. Jenomže je tu jeden drobný problém: za skoro ROK mého používání se nepodařilo vývojářům vymyslet aplikaci pro smartphone nebo alespoň mobilní prostředí. A to po opakovaném naléhání.

Z toho důvodu jsem mohla psát opravdu jen z počítače, což mi nevyhovuje. Občas si potřebuju něco zapsat a zase nechat projekt ležet. No a ty spontánní nápady mám právě na cestách. Kde potřebuju telefon. Naštěstí jsem náhodou přišla na Reedsy.

Co je to Readsy?

Reedsy Studio jsem našla náhodou, protože jsem začala odebírat newsletter této platformy. Začínajícím autorům, zejména těm, kteří chtějí tvořit mezinárodně, platformu doporučuju. Kromě každotýdenní soutěže na zadané prompty (s finanční odměnou, POZOR) nabízí také snadný collab s profesionály. U svého projektu si můžete rovnou jedním klikem najmout editora nebo markeťáka na místním Marketplace.

Screenshot
Screenshot

Takže mi včera dorazil do schránky e-mail, který mimo jiné zmiňuje, že můžu použít ZDARMA editor Reedsy a ihned poté, co jsem se na něj podívala, jsem stáhla všechny projekty z First Draft Pro a zrušila odběr (který se mi zrušil ihned, i když měl platit až do konce října, hahaha).

Jak funguje Reedsy Studio?

Nutno dodat, že celý program je ještě v BETA verzi a autoři plánují nějaký rozvoj placených funkcí, které by ale neměly limitovat aktuální autory. V této chvíli můžete nahrát nebo vytvořit neomezené množství projektů a pracovat s nimi. Limity by v budoucnu měly nastat v plánování outlinu (zatím lze přidat neomezený počet outlinů k příběhům, nicméně v budoucnu by mělo být možné zdarma vytvořit jen jeden; nepochopila jsem, jestli v rámci účtu, nebo projektu) v rámci tzv. “boards”, což je vlastně plocha s kartičkami, které mezi sebou můžete přesouvat. Bohužel neumožňuje členit kartičky do sekcí/dějství, nicméně to určitě zkusím autorům navrhnout. Můžete si však rozdělit poznámky do složek.

“Board” můžete vytvořit prakticky k čemukoli. V grafikách na webu najdete jako příklad užití pro plánování postav:

Readsy Studio (obrázek z webu)
Readsy Studio, PR obrázek

Je ale patrné, že studio vzniklo zejména kvůli potřebě vytvořit nástroj pro collab s editorem nebo korektorem, proto jsou možnosti poznámkování a oprav poměrně rozsáhlé. Můžete přidávat poznámky, připichovat je ke konkrétním pasážím, můžete také přepnout do módu editací (jako je to možné právě ve Wordu). Můžete se také vracet ke starším verzím textu a srovnávat je.

Readsy Studio, zdroj: PR obrázek

Nejvíc asi miluju podrobné statistiky editoru. Nevidíte jen kolik jste toho napsali, ale také kolik jste toho smazali. Já osobně okopírovala z First Draft Pro projekty i se šablonou NaNoWriMo, takže jejich mazáním neztratím zbytečně příliš mnoho slov ze statistiky. Musím připomínat, že většinu těchto funkcí jiné program nabízí za těžké prachy?

Screenshot

Nevýhody programu

První nevýhodou určitě je nevyzpytatelnost vývoje a prozatimní osekanost. Jelikož se na programu ještě pracuje, není vyloučeno, že může zítra vypadat úplně jinak. Rovněž nevíme, jak se bude vyvíjet cenově. Autoři aktuálně plánují nechávat pořád základní verzi zdarma, ale v jak moc osekané podobě s ní budeme pracovat, to bohužel nikdo neříká.

V programu zatím nenajdete šablony příruček, kromě Hero’s Journey v jednom vzorovém boardu, nicméně ta mi připadá jako úplně nejméně vhodný vzor. Myslím si, že tu máme řadu jednodušších a obecněji použitelných modelů i bez ochranné známky. Nicméně na svém blogu nabízí Reedsy manuál na další dramaturgické modely, a to včetně Save The Cat. Můžete si taky vyplnit kvíz, který model by se vám nejvíc hodil.

Chybí samozřejmě některé pokročilejší funkce, jako AI, rozdělení do aktů, možnost předem definovat, jakou roli mohou mít ti, s kterými text sdílím, ale jak říkám: pořád je to ZDARMA.

Nicméně v zásadě žádné další chyby nevidím a rozhodně budu program používat (pokud i oni nevyhodnotí, stejně jako vývojáři First Draft Pro, že “psaní v telefonu se nehodí a je nepohodlné” (díky, to s dovolením nejraději zhodnotím sama). Celý výčet funkcí najdete zde. Napište mi, co si o tom myslíte, jestli nějaký program používáte nebo jestli použijete i Reedsy Studio.

Tento článek obsahuje reklamu, protože je zadarmo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Masterclass za 49 Kč!

Mentální hygiena ke zhmotnění záměru

 

Nebo se podívej na všechny prémiové programy.