Chcete si ověřit, že píšete správně česky? Nabízím vám tyto tři tipy, jaké aplikace navštívit za tímto účelem.

Dnešní článek bude velice stručný: prozradím vám své oblíbené nástroje, kterými si pomáhám, abych s jazykem pracovala co nejpřesněji.

Internetová jazyková příručka

Projekt Ústavu pro jazyk český, do nějž se opisuje kdysi stará známá papírová/knižní příručka Pravidla českého pravopisu. Důvod, proč osobně navštěvuju tuto stránku, je občasná nejistota, jak se jaké slovo skloňuje. Existují slova, která máme potřebu skloňovat podle špatného vzoru nebo dokonce podle špatného rodu. Tady si můžete konkrétní slovo ověřit.

Alternativně lze využít tzv. Wikislovník, jenž z IJP čerpá. Zároveň čerpá i z etymologických slovníků, Slovníku jazyka českého a dalších zdrojů.

Korpusový průzkum variant

Existuje tzv. český národní korpus jakožto nástroj sledování vývoje jazyka v reálném čase. Z toho důvodu je možné v korpusových slovnících a databázích zaznamenat aktuálně používaná spojení, používaná slova a třeba sledovat okolnosti, za nichž se daný výraz nebo dané spojení používá.

Nástrojem, který vám chci přiblížit je databáze SyD. Občas se stane, že chcete použít nějaký výraz, a to takový, který je nejčastěji používán. Nebo chcete prostě zjistit, která varianta se víc používá v mluveném a která v psaném jazyce. Případně se podívat na spojení, v nichž se slovo často používá.

POZOR! Jako copywriteři, respektive při psaní textů pro svůj web, pro vás tyto výsledky nejsou tak relevantní, jako srovnávač Google Trends; ten vám totiž prozradí, která ze dvou variant je více vyhledávaná, což vám může pomoci při navrhování klíčových slov pro vaše texty.

slova

Slovník synonym

Čas od času vám dojde, že některá slova opakujete příliš často. Mám tentýž problém. Občas se stane, že se podívám na text a řeknu si: Panenko skákavá, proč tam mám tohle slovo na každém řádku? Pak je nutné překopat celý text. Zadat CTRL+F a zkontrolovat, kolik škody je vlastně naděláno.

Pokud si nevím rady, použiju Slovník synonym (alternativně lze použít Tezaurus; konkrétně ve Wordu Tezaurus jako slovník synonym může posloužit, Tezaurus zná vedle synonym i antonyma i další vazby). Synonyma, pokud nevíte, jsou slova stejného významu. Lze si tak pomoci jak při copywritingu, tak při jakémkoli jiném psaní.

Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *